Aktualności

RUSZYŁA KAMPANIA „STOP POŻAROM TRAW” !!!

Data publikacji 10.04.2017

Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 r. odnotowano ponad 126 tys. pożarów, wśród nich było 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych (spłonęło 12 036 ha traw). To prawie 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce. Najważniejsza jest świadomość, wszystko zależy od nas.

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Jeżeli pożar trawy spowoduje zadymienie na drodze, które sprowadzi niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, zgodnie z art. 174 § 1 kk sprawca może ponieść karę nawet 8 lat pozbawienia wolności. To tylko jeden z przykładów, kiedy to podpalenie trawy może nieść za sobą konsekwencje prawne skutkujące pozbawianiem wolności, nawet jeśli było to działanie nieumyślne. Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Często podpalaczom brakuje wyobraźni, czy też logicznego przewidzenia następstw, wydawać by się mogło, zwykłego podpalenia trawy. Apele dotyczące dbałości o środowisko okazują się nieskuteczne, dlatego też może poczucie odpowiedzialności karnej powstrzyma potencjalnych podpalaczy. Pożary traw oprócz wspomnianego ograniczenia widoczności na przebiegającej w pobliżu drodze mogą prowadzić do zajęcia ogniem okolicznych lasów bądź zabudowań. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż według obowiązującego w Polsce prawa nie musi dojść do tragedii, by sprawca poniósł konsekwencje karne swego nieodpowiedzialnego zachowania. Już samo stworzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego, o czym mówi przytoczony na wstępie art.174 § 1 kk jest przestępstwem, a tym samym asumptem do ścigania przez policję sprawcy takiego czynu i postawienia go przed sąd. To nie wszystko, zgodnie z art. 160 § 1 k, kto naraża innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Należy pamiętać, że:

– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za

to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie,

można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Sezon na te nieodpowiedzialne zachowania niestety już się zaczął. Strażacy i policjanci bardzo proszą wszystkie osoby będące świadkami podpaleń traw, by nie pozostawały na te czyny obojętne. W wielu przypadkach jedynie szybka reakcja postronnego świadka może zapobiec tragedii i umożliwić zatrzymanie sprawcy. Dlatego w każdym przypadku prosimy o kontakt ze strażą pożarną pod numerem telefonu 998 bądź z policją pod numerem telefonu 997. Dzięki temu, być może ktoś z Państwa uratuje ludzkie życie.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona strona internetowa  http://www.stoppozaromtraw.pl/  – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały, a także na http://www.straz.gov.pl/porady/Sezon_2017/

 

 

KP PSP Myślibórz / KPP Myślibórz

Powrót na górę strony