Aktualności

UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW !!

Data publikacji 10.04.2017

Policjanci przestrzegają osoby starsze przed oszustami, którzy różnymi sposobami próbują sięgnąć po ich oszczędności. Jedną z metod działania przestępców jest schemat „na wnuczka" lub "na policjanta". To wyjątkowy rodzaj przestępstw, w których ofiarami padają przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, tracąc często wszystkie oszczędności życia.

Starsi ludzie są łakomym kąskiem dla oszustów, głównie z powodu doskwierającej samotności, dlatego też każdy może otrzymać telefon o treści „Babciu-pilnie potrzebuję pieniędzy...”. Przestępcy posługują się różnymi metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Oszust pod pozorem niepowtarzalnej okazji, np. promocji w sklepie, okazyjnego zakupu mieszkania, lub nagłego nieszczęścia, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Zdarza się, że nie wskazuje żadnego celu na który potrzebuje pieniędzy, lecz niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki. Często oprócz gotówki sprawcy nakłaniają osobę oszukiwaną do wydania im również wartościowej biżuterii.

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.


Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”.


W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.


Policjanci apelują do wszystkich o rozwagę. Nie dajmy się oszukać. Bądźmy ostrożni w kontakcie telefonicznym, czy też osobistym z nieznajomą nam osobą. Pamiętajmy również, że przestępcy bardzo często stosują szantaż emocjonalny: płaczą, błagają o pomoc lub pozorują torturowanie po rzekomym porwaniu, dlatego aby uniknąć oszustwa, należy stosować się do kilku ważnych zaleceń:
bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym,
nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół,
nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście z członkami rodziny,
gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję! ( tel. 997, 112)

 

 

Powrót na górę strony