Aktualności

Bezpiecznie nad wodą w Myśliborzu

Data publikacji 28.07.2020

Nadszedł czas wakacji i beztroskiego wypoczynku połączonego z rekreacją w wodzie i nad wodą. Niestety jest to również okres, kiedy dochodzi do większej liczby utonięć. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom policjanci działają w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Pomimo, że zarówno w zakresie wypadków tonięć jak i utonięć osób na przełomie ostatnich lat widoczna jest tendencja spadkowa, to należy stwierdzić, że tego rodzaju zdarzenia nadal stanowią wyzwanie dla działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z rekreacji wodnej, tak aby tego typu przypadki dramatu, nie tylko dla ofiary takiego zdarzenia, ale również dla jego rodziny i najbliższych, udało się w jak największym stopniu wykluczyć.

Dlatego też mundurowi z myśliborskiej jednostki w ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą "., wspólnie z myśliborskim WOPR-em, przeprowadzili działania profilaktyczne na jeziorze Myśliborskim. W trakcie wspólnych działań na wodzie dokonano sprawdzenia dzikich kąpielisk oraz lini brzegowej pod kątem bezpieczeństwa osób korzystających z letniego wypoczynku. Zwracano uwagę na osoby korzystające ze sprzętu wodnego, kajaków, łodzi,  czy też rowerów wodnych. Wszystko po to by  wypoczywający nad wodą mogli mogli czuć się bezpiecznie.

Mundurowi w trakcie takich patroli kontrolują pod kątem trzeźwości osoby prowadzące min. takie właśnie obiekty pływające.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że aktywnemu wypoczynkowi nad jeziorem lub rzeką powinny towarzyszyć umiar i rozsądek. Plażowanie i kąpiele wodne to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność za siebie i innych. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

Wybierając się nad wodę pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować życie nam lub innym wypoczywającym:

  • będąc w wodzie nie zakłócajmy kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczmy, nie popychajmy innych, nie wrzucajmy przedmiotów do wody;
  • nie skaczmy do wody w miejscach nierozpoznanych, czy rozgrzani po opalaniu;
  • unikajmy pływania po obfitym posiłku, czy po wypiciu alkoholu;
  • nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich – nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu;
  • jeśli w wodzie są dzieci, miejmy nad nimi ciągły nadzór – nawet na moment nie spuszczajmy ich z oka. Jedno zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem, a znalezienie dziecka pod wodą będzie bardzo trudne.

 

 

 

 

 

 

asp. sztab. Jacek Poleszczuk

Powrót na górę strony