Aktualności

Myśliborska drogówka nie odpuszcza

Data publikacji 31.07.2020

Kolejni kierowcy zatrzymani przez myśliborskich policjantów stracili prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Tym razem prawo jazdy zostało zatrzymane mężczyznom w wieku 31 i 21 lat. Kierujący znacząco przekroczyli dozwoloną prędkość w miejscowości Sobienice, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Wczoraj (30.07.2020r) na drodze w miejscowości Sobienice policjanci z myśliborskiej drogówki zatrzymali do kontroli samochód marki Toyota, którego kierujący w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 62 km/h. Stróże prawa zatrzymali prawo jazdy 31 – letniemu kierującemu, a także ukarali go mandatem karnym w wysokości 400 zł. Mężczyzna wzbogacił swoje konto o 10 pkt. karnych.

Niestety ale droga w Sobienicach nie będzie dobrze się kojarzyła kolejnemu piratowi drogowemu. Kilka minut później do kontroli drogowej zatrzymany został kierujący Skodą obywatel Czech. On również miał ,,ciężką nogę". W terenie zabudowanym jechał z prędkością 108 km/h. 21 - latek również utracił swoje prawo jazdy. Dodatkowo musiał zapłacić 400 zł mandatu karnego. Jak widać kolejne apele o rozważną i bezpieczną jazdę nie pomagają.

Prędkość jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i ich skutków. Nadmierna prędkość lub jej nie dostosowanie do panujących warunków ruchu niesie za sobą zagrożenie utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji doprowadzenia do wypadku drogowego. Agresywne i niewłaściwe zachowania na drodze stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia kierujących jak i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z myśliborskiej drogówki w ramach codziennej służby oraz w ramach działań grupy SPEED tylko w lipcu 2020r zatrzymali 13 praw jazdy, a od początku roku, ze stratą prawa jazdy musiało się pogodzić aż 55 piratów drogowych.

Przypominamy, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym tj. powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie w trakcie prowadzonej kontroli drogowej obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na okres 3 miesięcy. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3 - miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejny raz kiedy kierujący zostaje zatrzymany za kierowanie pojazdem bez prawa jazdy skutkuje zaś cofnięciem uprawnień.


  asp. sztab. Jacek Poleszczuk

Powrót na górę strony