Aktualności

Debata społeczna z myśliborskimi seniorami

Data publikacji 18.04.2024

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu spotkali się z seniorami. Wszystko to w ramach debaty społecznej dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa. Mundurowi rozmawiali między innymi o zagrożeniach związanych z oszustwami. Pamiętajmy! Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

W poniedziałek 15 kwietnia br. w budynku Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu  odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze z Komendy Powiatowej  Policji w Myśliborzu, seniorzy oraz zaproszeni goście.

Spotkanie rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Myśliborzu podkom. Marek Walczak, który przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił zagrożenia na jakie w codziennym życiu mogą byłć narażeni seniorzy.  Uczestnikom spotkania mundurowi szczególną uwagę zwrócili na zachowanie czujności podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Wszystko po to, aby nie stać się ofiarą oszustw dokonywanych metodą na tzw. wnuczka, policjanta, na wypadek czy też dotyczących zawierania szybkich umów z osobami, bądź firmami o niewiadomym pochodzeniu. Szczególną uwagę zwrócono na oszustwa internetowe, na Blika czy z użyciem aplikacji Whatsapp, Phishing a także OLX. W trakcie debaty swój głos zabierali także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Myśliborzu oraz Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Myśliborzu

Funkcjonariusze omówili zasady działania aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Przedstawiono uczestnikom spotkania sylwetkę dzielnicowego. Po zapoznaniu uczestników debaty z zagrożeniami i przekazaniem informacji, w jaki sposób należy właściwie postępować policjanci odpowiadali na ich pytania. Seniorzy pytali o kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także o oszustwa, m.in. na wnuczka i policjanta.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką. W tym celu seniorzy mogli obejrzeć filmy instruktażowe ukazujące w jaki sposób postępować przy próbie oszustwa.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Na zakończenie spotkania seniorzy wypełnili kwestionariusze ankiety ewaluacyjnej oraz otrzymali ulotki informacyjne, opaski odblaskowe, breloki. oraz wiele innych gadżetów.

Na zakończenie seniorzy zapoznani zostali z plebiscytem #SuperDzielnicowy2024 realizowanym w ramach kampanii społecznej #DzielnicaBez Strachu.

 

 

asp. szt. Jacek Poleszczuk

Powrót na górę strony